Projekty i granty

Badanie Platformy Naukowej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Asocjacji Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego HF-POL wieloośrodkowe badanie obserwacyjne chorych z niewydolnością serca z frakcją wyrzutową lewej komory >40%

Jest to pierwsze badanie Asocjacji Niewydolności Serca PTK. Badanie zakłada udział 1000 pacjentów z niewydolnością serca, w tym zarówno hospitalizowanych jak i ambulatoryjnych, którzy pozostaną pod obserwacją przez 12 miesięcy. Celem projektu jest ocena charakterystyki klinicznej i rokowania polskich pacjentów z niewydolnością serca z frakcją wyrzutową >40%. Głównym Badaczem jest Prof. Małgorzata Lelonek.  W skład Komitetu Sterującego badaniem wchodzą Prof. Małgorzata Lelonek, Prof. Marcin Grabowski, Prof. Mariusz Gąsior. Mamy nadzieję, że wyniki badania będą przydatne i pomocne w aspekcie medycznym, naukowym oraz organizacyjnym dla poprawy opieki nad pacjentem z niewydolnością serca w Polsce i będą stanowić cenne źródło polskich danych pochodzących z praktyki klinicznej. 

Rejestr Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego Heart Failure III

 


 

Nominacja Polskiej Akademii Nauk dla Prof. Małgorzaty Lelonek

Prof. Małgorzata Lelonek została nominowana do Komitetu Nauk Klinicznych PAN w kadencji 2020-2023.

 


Kampania MMM19 – May Measurement Month 2019

Zakład Kardiologii Nieinwazyjnej wraz z Studenckim Kołem Naukowym uczestniczyli w ogólnoświatowej kampanii Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia tętniczego w 2019 roku. Akcja
MMM19 w Łodzi odbywała się pod patronatem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Kampanię organizuje International Society of Hypertension i odbywa się ona w ponad 100 krajach na
wszystkich kontynentach świata. Założeniem kampanii jest wykonanie pomiarów ciśnienia tętniczego u kilku milionów osób.

Dane światowe pokazują, że mniej niż połowa chorych na nadciśnienie tętnicze wie o swojej chorobie. Natomiast wśród osób leczonych na nadciśnienie tętnicze, mniej niż jedna trzecia osiąga
zalecane cele terapeutyczne. Najważniejszym celem kampanii MMM19 jest podniesienie świadomości problemu nadciśnienia tętniczego w skali zarówno lokalnej, krajowej, jak i globalnej. Podwyższone ciśnienie tętnicze jest najsilniejszym pojedynczym czynnikiem ryzyka zgonów oraz ryzyka wystąpienia wielu chorób w tym m.in. zawałów serca, udarów mózgu, niewydolności serca i chorób nerek. Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze cierpi około 1,2 miliarda osób. Patronat nad badaniem MMM19 objęły Towarzystwa Naukowe – Polskie Towarzystwo Nadciśnienia
Tętniczego (PTNT), Polskie Towarzystwo Kardiologiczne (PTK), Polskie Towarzystwo Nefrologiczne (PTN), Polskie Towarzystwo Lipidologiczne (PTL) i Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce (KLRwP). Jest to trzecia edycja kampanii po MAY MEASUREMENT MONTH 2017 (MMM17) i MAY MEASUREMENT MONTH 2018 (MMM18), dzięki którym na całym świecie przebadano ponad 2,7 mln osób.

W dniu 17 maja 2019 roku studenci SKN przy Zakładzie Kardiologii Nieinwazyjnej Kiet Anh Nguyen, Jagienka Szulc, Dominika Świerczewska, Aleksandra Kosińska, Bartek Szepietowski
i Alicja Sieczko wykonali pomiary ciśnienia tętniczego u 106 osób. Wśród badanych ochotników byli tacy, którzy nie mieli świadomości nieprawidłowych wartości swojego ciśnienia tętniczego. Studenci udzielili im porad, w jaki sposób prawidłowo wykonywać domowe pomiary ciśnienia oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Serdecznie gratulujemy!


Projekt „W trosce o słabe serce”

Projekt „W trosce o słabe serce” jest programem wsparcia pacjentów ze skurczową niewydolnością serca i stanowi model edukacji dla chorych hospitalizowanych z powodu dekompensacji przewlekłej skurczowej niewydolności serca. Program jest realizowany w 2019 roku w 14 ośrodkach klinicznych w Polsce, które mają największe doświadczenie w diagnostyce i leczeniu niewydolności serca.

Celem programu jest wsparcie opieki nad pacjentami ze skurczową niewydolnością serca poprzez edukację na temat choroby i samokontroli objawów oraz monitoring poszpitalny realizowany przez przeszkoloną Pielęgniarkę Niewydolności Serca.

Program uzyskał patronat Sekcji Niewydolności Serca oraz Sekcji Pielęgniarstwa i Techniki Medycznej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego,

Komitet Naukowy programu:

Prof. dr hab. med. Jadwiga Nessler, Kraków

Prof. dr hab. med. Małgorzata Lelonek, Łódź

Dr hab. n. med. Agnieszka Pawlak, Warszawa

Dr hab. n. o zdr. Izabella Uchmanowicz, Wrocław

Prof. dr hab.med. Ewa Jankowska, Wrocław


Prestiżowy tytuł Fellow Heart Failure Association dla Prof. Małgorzaty Lelonek

W lutym 2019 roku Niezależna Komisja Heart Failure Association nadała prestiżowy tytuł Fellow of the Heart Failure Association Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla Prof. Małgorzaty Lelonek.

Tytuł ten jest przyznawany ekspertom niewydolności serca na podstawie doświadczeń klinicznych, osiągnięć naukowych, organizacyjnych oraz edukacyjnych, jak również rozpoznawalności w obszarze niewydolności serca na poziomie krajowym i europejskim.


Nominacja dla Prof. Małgorzaty Lelonek

Prof. Małgorzata Lelonek została nominowana przez Heart Failure Association of the European Society of Cardiology do Heart Failure with preserved Ejection Fraction Committee na lata 2018-2020.

 

Rejestry Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego

Profesor Małgorzata Lelonek od roku 2012 prowadzi w ośrodku łódzkim rejestry Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Peripartum Cardiomyopathy (PPCM) Registry” oraz „Registry of Pregnancy and Cardiac Disease” (ROPAC). Jednym z założeń rejestrów PPCM i ROPAC jest opracowanie wystandaryzowanego protokołu postępowania kardiologicznego w tej grupie pacjentek. W ROPAC wzięło udział 117 ośrodków z 50 krajów. Rejestr objął 5739 pacjentek. Ośrodek Profesor Małgorzaty Lelonek zajął 10 miejsce w świecie pod względem rekrutacji.


Spotkanie „Serce dla kardiologii” odbyło się 8 czerwca 2018 roku z sukcesem.

W Łodzi, 8 czerwca br., odbył się pierwszy warsztat z cyklu “Serce dla kardiologii – Niewydolności Serca”, w ramach którego organizowane są serie spotkań edukacyjnych dla Pacjentów z tym schorzeniem oraz ich bliskich.

1

Spotkanie zorganizowane zostało przez PUOP, Fundację Wygrajmy Zdrowie, Stowarzyszenie EkoSerce oraz Sekcję Niewydolności Serca Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Wykłady oraz dyskusję poprowadzili: Pani Profesor Małgorzata Lelonek – Kierownik Zakładu Kardiologii Nieinwazyjnej U.M. W Łodzi, Marek Kustosz – Instytut Człowieka Świadomego oraz Szymon Chrostowski – przedstawiciel PUOP i Fundacji Wygrajmy Zdrowie i Agnieszka Wołczenko – wiceprezes Stowarzyszenia “EkoSerce”.

2

Warsztat cieszył się wielkim zainteresowaniem oraz frekwencją Pacjentów kardiologicznych i ich bliskich. W trakcie spotkania wywiązała się nadzwyczaj ożywiona dyskusja. Pacjenci zgłosili swoje postulaty.

Postulaty Pacjentów z Niewydolnością Serca opracowane podczas spotkania 8 czerwca 2018 r.

1. Szybka i wczesna diagnostyka
2. Edukacja i informacja na temat choroby dla Pacjenta
3. Dostęp do specjalistycznej opieki (AOS i szpitalnej) w optymalnym miejscu dla Pacjenta, w każdym regionie kraju
4. Dostępność do ośrodków o najwyższym stopniu referencyjności
5. Skoordynowana opieka nad Pacjentem – informacja o Pacjencie w systemie
6. Działania profilaktyczne – szybkie badania diagnostyczne
7. Dobra i skuteczna mapa z ośrodkami dla konkretnego Pacjenta
8. Więcej lekarzy i personelu medycznego (pielęgniarki etc.) – więcej czasu dla Pacjenta
9. Organizacja transportu – pomoc
10. Współpraca między lekarzami i ośrodkami
11. Dostęp do innowacyjnych terapii i technologii medycznych
12. Dostęp do rehabilitacji – refundacja
13. Propagowanie tematyki Niewydolności Serca (NS) w mediach

Pacjent do Pacjenta!
1. Nie bój się choroby
2. Ufaj lekarzom
3. Angażuj się w programy medyczne
4. Nie załamuj się!
5. Ćwicz, bądź aktywny
6. Ciesz się, uśmiechaj
7. Stosuj się do zaleceń lekarza (np. leki, dieta, wizyty)

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania rozmowy z Profesor Małgorzatą Lelonek.

O Koalicji Serce dla kardiologii

Członkowie Koalicji Serce dla kardiologii, dostrzegając konieczność poszerzania wiedzy pacjentów na temat jakości życia w chorobie, a także dostępności do nowoczesnych metod leczenia chorób serca oraz układu krążenia, postanowili wspólnie podjąć działania edukacyjne i profilaktyczne w tym zakresie adresowane do pacjentów i ich najbliższych. Kluczowym celem Koalicji Serce dla kardiologii będzie poprawa sytuacji pacjentów poprzez kształtowanie odpowiedniego i przyjaznego chorym systemu ochrony zdrowia, budowanie świadomości w obszarze występowania schorzeń sercowo-naczyniowych, integracja pacjentów z chorobami kardiologicznymi na lokalnym poziomie oraz szerzenie edukacji w zakresie diagnostyki, leczenia, rehabilitacji, czy wsparcia psychologicznego. Chcemy być partnerem dla decydentów w tworzeniu rozwiązań systemowych, organizacyjnych oraz co niezmiernie ważne podnoszeniu poziomu świadomości społecznej oraz edukacji i profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Cieszy nas fakt, że Minister Zdrowia dostrzega potrzebę współpracy z pacjentami, nie tylko doraźnej, ale stałej i kompleksowej, dlatego też deklarujemy nasze pełne poprawcie i udział w Narodowej Debacie na temat Zdrowia. „Siła w jedności, piękno w różnorodności”, takie motto przyświeca Polskiej Unii Organizacji Pacjentów od momentu jej powstania, a przykład koalicji jest wyrazem jego praktycznej realizacji.

p